Riwiera Turecka

turkey-1162824_640

Riwiera Turecka to nazwa popularnego pod względem turystycznym terenu, leżącego na południowym wybrzeżu Turcji. Obszar rozciąga się ok. 200 km wzdłuż wybrzeży Morza Śródziemnego i Egejskiego. Region kształtują malownicze pasma górskie, porośnięte lasami i gajami oliwnymi, oraz przestrzenne i złociste plaże.

Nazwa Akdeniz, oznaczająca Białe Morze, to określenie świadczące o czystości i przejrzystości wód. Morze jest bardzo czyste i ciepłe. Dominuje klimat śródziemnomorski. W sezonie letnim temperatury przekraczają 30 stopni, natomiast poza sezonem wahają się w okolicach od 20 do 26 stopni C.

marmaris-910250_640W pasie Riwiery Tureckiej znajduje się mnóstwo zabytków i miast o międzynarodowym znaczeniu turystycznym, w tym: Region Alanya, Region Side, Region Antalya, Region Belek, Fethiyre, Bodrum, Kas, Marmaris, Side, Region Kemer, Wybrzeże Cylicji i Wybrzeże Likijskie. Między miastami można poruszać się samochodem lub zbiorczymi taksówkami. Odległości są niewielkie: od 40 min do 2 godzin jazdy. Ceny za przejzad zbliżone są do polskich.

Pierwszą, znaczącą społecznością, która osiedliła się na obszarze Riwiery Tureckiej, byli Hetyci. Do dziś turyści mogą zwiedzać pozostałości budowli pochodzących z różnych okresów historycznych. Świątynie, meczety, karawansjere, gdzie stacjonowały karawany to tylko kropla w morzu atrakcji. Najczęściej zwiedzane miejscowości, to: Antalya, Side, Alanya, Belek i Incekum.

Region Alanya zasłynął za sprawą cudownej plaży o nazwie Kleopatra, która jest częścią piaszczystego wybrzeża Damlatas Beach. Nad plażą ze złocistym piaskiem góruje zabytkowa forteca.

Region Side to znane stanowisko archeologiczne. Miasto o tej samej nazwie położone jest na cyplu. Dla turystów udostępnione zostały świątynie Apolla i Aspendosa, oraz teatr grecki w którym do dziś odbywają się przedstawienia i koncerty.

W Regionie Antalya na Wybrzeżu Licyjskim znajduje się główny kurort turystyczny– miasto Antalya. Z trzech stron otaczają je góry, które otwierają się w kierunku morza. To lokalizacja obronna, wykorzystująca naturalne ukształtowanie terenu. Na miejscu można zobaczyć Bramę Hadriana i ceglasty Minaret, ozdobiony setkami turkusowych płytek. Ponadto warto zwiedzić Wodospady Duden, twierdzę Termessos i grobowce w skale Myra.

Region Belek to młody obszar turystyczny, szczególnie atrakcyjny dla tych, którzy pragną spokojnego wypoczynku.ruin-1068525_640

 Północny obszar Riwiery Tureckiej to góry Taurus, oraz liczne lasy piniowe i eukaliptusowe. Większość plaż usypanych jest z drobnego żwiru, z nielicznymi fragmentami piaszczystymi.

 W Efezie największą atrakcją turystyczną jest doskonale zachowane miasto antyczne, a w Pamukale tarasy wapienne, zwane przez społeczność turecką – zamkiem z bawełny. Pamukale zostały wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wapienne tarasy, z niewielkimi basenami, wypełnione są bogatą w minerały wodą. Pełnią rolę atraktora turystycznego od starożytności.

Heriapolis było uzdrowiskiem oferującym rekreacyjne kąpiele w gorących, leczniczych źródłach Pamukale. Ruiny wraz z pozostałościami amfiteatru można oglądać do dziś. Miasto wielokrotnie było niszczone przez trzęsienia ziemi i odbudowywane.

Lecznicze źródła ponownie zyskały na popularności w latach 60-tych XX wieku. Wówczas, w rejonie Pamukale powstały luksusowe hotele dla turystów pragnących skorzystać z leczniczych właściwości wód termalnych. W latach 90 zamknięto tarasy, przez niekontrolowany napływ turystów i szkody, które wyrządzali. Kompleksy hotelowe zostały szybko rozebrane, a Pamukale na powrót udostępnione zwiedzającym.

 Wyprawa do Kapadocji wymaga dobrej kondycji fizycznej lub odwagi, bowiem region można zwiedzać pieszo albo balonem.

 Region Riwiery Tureckiej, poza wspaniałymi zabytkami i złocistymi plażami, słynie z wysokiej klasy pól golfowych (w tym 7 pól o międzynarodowym standardzie). Ponadto popularne są tu rejsy po Morzu Śródziemnym, doskonałe miejsca do nurkowania i różnorodne plaże.

Posted on: Sierpień 8, 2016, by :